BARF v praxi
Konečně jsme se dopracovali k tomu, co vás jistě zajímá nejvíc - tedy jak syrovou stravou správně krmit.
Na začátku chci ještě jednou připomenout, že vyváženost krmné dávky se počítá v řádech týdnů! Řekněme tedy, že krmení by mělo být vyvážené v rámci 1 měsíce.
Dále je nutné brát v potaz, že každý pes je orginál a tak musíme přihlížet ke konkrétním potřebám toho kterého jedince - větší/menší zátěž, věk, zdravotní problémy (alergie, chronická onemocnění) apod.
Denní krmná dávka by měla činit 2-3% ideální hmotnosti psa. Podíl masa a příloh - 70/30, 80/20 - podle kondice, zdravotního stavu a zátěže psa.
Protože krmení štěňat je specifické, budeme se mu věnovat později v samostatné kapitole -Krmení štěňat
co se myslí masem - svalovina, vnitřnosti, kosti
co jsou přílohy - zelenina, ovoce, rýže, vločky, těstoviny a jiné obilné přílohy
co jsou doplňky - oleje, minerální přípravky, vitamíny, bylinky
MASO
v objemu všech dávek tvoří maso cca 70-80%.
Maso můžeme krmit v podstatě jakékoli. Nejvhodnější a nejdostupnější je maso hovězí, drůbeží, vepřové a ryby. Pozor, vepřové maso a oblíbený losos (nebo i jiné ryby) jsou tučnější a tak mohou u citlivějších jedinců způsobit průjem. Dále můžeme zkrmovat zvěřinu, skopové, králíka, vodní drůbež, maso klokaní, pštrosí....
Maso je lepší přemrazit, tím se zničí někteří parazité, či choroboplodné zárodky, ale není to striktní. Zdravý dospělý pes má zažívání přizpůsobené tak, aby si s drobným problémem dokázal poradit, proto čerstvé maso, které ihned spotřebujete zbytečně nemrazte. Stejně tak není nutné maso vařit. Pouze maso pocházející z neznámých (nekotrolovaných) zdrojů, zvláště zvěřinu, doporučuji převařit.
Maso krmíme pokud možno v co největších kusech, aby byl pes nucen maso žvýkat a tak používal žvýkací svaly a zuby. Ne každý pes je ale z velké flákoty nadšený a tak je zpočátku nutné mu maso nakrájet na přiměřeně velké kousky, které můžeme postupně zvětšovat. Někdy se může stát, že pes sežere maso moc rychle - zhltá ho a pak vyzvrací a chce pozřít znovu. I když se vám to možná zdá nechutné, nebraňte mu v tom, nic se mu nestane.
KOSTI
kosti tvoří cca 20-30% z celkového objemu masa.
Kosti dáváme vždy syrové. NIKDY vařené nebo jinak tepelně upravené !!! Takové kosti mohou být opravdu nebezpečné! Tepelnou úpravou totiž kosti změní svou strukturu a lámou se na velmi ostré kousky.
Můžeme dávat jakékoli kosti, nejlépe masité = obalené masem. Pokud je masa na kostech málo (ořezaná vepřová žebra apod.), můžou ve větších dávkách způsobit zácpu, proto jich nepodávejte moc. Pokud takové kosti krmíme, upravíme celou krmnou dávku - přidáme více masa, dáme tučné maso nebo doplníme lžičkou oleje.
Ke krmení jsou nejlepší kuřecí nebo krůtí křídla, stehna, krky, skelety apod. V případě že nemůžeme krmit drůbeží maso, např. z důvodu alergie, jsou vhodné kosti králičí nebo žebra a lopatky z menších zvířat - vepřové, jehněčí apod.
Pro zabavení pak dávme velké hovězí kosti i s klouby nebo kosti morkové apod. - vždy přiměřeně velikosti psa!
PŘÍLOHY
přílohy tvoří cca 20-30% z celkové dávky.
Přílohami se myslí hlavně zelenina a ovoce (v poměru cca 80/20). Rýže, vločky, těstoviny a jiné obilniny nejsou nutné a pro některé psy přímo nevhodné - např. z důvodu alergie apod. Krom toho třeba těstoviny mohou způsobit průjem! Ale obiloviny může využít v krmné dávce i ku prospěchu - rýže je dietní a "stavěcí" = podáváme v případě zvracení nebo průjmu (podáváme rozvařenou rýži i s vodou ve které se vařila)
Zeleninu podáváme nejlépe čerstvou syrovou nebo spařenou či přemraženou. Vařená už je méně vhodná, protože spousta vitamínů se varem zničí. Aby byl pes schopen zeleninu alespoň částečně strávit (a využít) musí být vždy mechanicky narušená = nastrouhaná, nakrouhaná, rozmixovaná...
Podávat můžeme všechny druhy zeleniny i ovoce co nás napadnou a psu chutnají. Opatrní budeme při podáváním aromatických druhů zeleniny a ovoce (zvláště pozor na citrusy), příliš sladkého ovoce (tloustne se po tom) a nadýmavých druhů zeleniny.
Poměry zeleniny a ovoce:
50% listová zelenina - hlávkový salát, ledový salát, špenát, čínské zelí, polníček, rucolla, bylinky - pampelišky, kopřivy, nať mrkve, petržele....
30% ostatní zelenina - mrkev, petržel, celer, paprika, rajčata, okurky, kedlubny, ředkvičky, brokolice, květák, cuketa, pórek.......
20% ovoce - jablka, hrušky, švestky, meruňky, broskve, banány, pomeranče, kiwi .....
Někteří psi zeleninu odmítají a tak je třeba ji buď "zamaskovat" nebo nahradit. Těm ne moc vybíravým bude stačit, když zeleninu namixujete a ochutíte třeba trochou oleje, kousíčkem másla nebo vývaru. Pokud ale ani s takto upravenou zeleninou neuspějete, musíte ji nahradit něčím jiným - třeba zeleninou a bylinkami sušenými a pomletými na prášek nebo otrubami (výborné jsou Konopné otruby, které obsahují kolem 40% vlákniny). Pokud na to máte čas a podmínky, můžete si zeleninu nasušit sami, ale jednodušší bude si ji koupit. Existují různé směsi zeleniny a bylinek, já mám dobrou zkušenost s BARF Herbal,
který obsahuje - list kopřivy, list břízy, citrónovou trávu, květ heřmánku, chrpu - květ s kalichem, květ ibišku súdánského, kukuřičné čenělky, pampelišku - list a květ, plod šípku, sušenou červenou řepu a sušená jablka (všechno jsou to velmi kvalitní suroviny a dá se z toho uvařit super bylinkový čaj na zklidnění nervů po náročné procházce - vyzkoušeno a testováno na lidech)
OSTATNÍ + DOPLŇKY
Jako přísun dalších důležitých vitamínů, ale i jen pro zpestření, podáváme další doplňky - bílý jogurt, čerstvý (přírodní - hrudkovitý) sýr, tvaroh, vejce (v syrovém stavu pouze žloutek), oleje - rostlinné nebo živočišné (je vhodné prostřídat), sůl
Z živočišných olejů doporučuji 6ti druhuhový rybí olej (opravdu ze 6ti druhů ryb) PetVet Omega 3 EPA & DHA oil, který můžete pořídit i v kapslích PetVet EPA & DHA cps. (vhodné pro pejsky, kterým olej v misce vadí nebo na cesty).
Dále je vhodné podávat nějaký minerální přípravek - pro štěňátka se správným poměrem vápníku a fosforu (např. PetVet Osteo), pro všechny věkové kategorie se hodí mořské řasy (PetVet Ascokelp), korály nebo zvápenatělé mořské řasy (PetVet zvápenatělá mořská řasa). Dále např. oblíbený Roboran a další.
Podle kondice a zátěže psa přidáváme případně další doplňky
- kloubní doplňky jsou důležité zvláště pro štěňata a mladé psy středních a velkých plemen, starší psy a psy s kloubními potížemi. Nic nezkazíte ani když bude kloubní doplňky podávat malým a miniaturním psům! Doplňků je celá řada, který zvolit záleží na účelu, za kterým ho budeme podávat (prevence, řešení potíží...) Velmi oblíbené a účelné je přidávání kolagenu (PetVet Malpicoll nebo PetVet Collagen tbl.) Více v kapitole Co přidávat
- pro správné zažívání, lepší kůži a srst Pangamin (PetVet Pangamin)
Více o doplňcích a ostatních složkách potravy v kapitole - Co přidávat
foto: www.manwe.eu
© 2008-2014
Kateřina Novosádová
Manwë kennel
www.manwe.eu